Велинград е най-щедро надареният с минерална вода град в България. Той е разположен на 700-800 метра надморска височина между Родопите и Рила със редногодишна температура +10 градуса по Целзий, с прохладно лято и умерена зима. Продължителността на слънцегреенето е над 2000 часа годишно.
Минералните води от трите находища на гр. Велинград - Чепино, Лъджене,Каменица и находището в с. Драгиново са с официален експлоатацинен дебит от 124,28 л./сек. и температура от 250 С до 97,30 С. По отношение на дебита Велинград е с най-голям такъв в България и на Балканския по,остров. По отношение на температурата на минералната вода е на второ място след Сапарева баня. Съдържанието на минерални соли във водата е много ниско. В минералната вода се съдържат калиеви, натриеви, магнезиеви и калциеви катиони под форма на разтворени соли на метасилициевата киселина, карбонати, бикарбонати, хлориди, флуориди и сулфати. С повишаване на температурата на водата се повишават флуоридите и сулфатите. Доста високо е и съдържанието на полисулфидни дихидриди, като броят на серните атоми в молекулите им се движи от 2 до 6 атома във водите на чепинското и лъженско находище на минерална вода и достига до 8 – 10 серни атома във водите на находищата на минерална вода в кв. Каменица и с. Драгиново. Във всички води се съдържа и радон. Особено благоприятно е влиянието на полисулфидните дихидриди, които притежават окислително-редукционен потенциал сравним с този на водородния прекис и на тях се дължи силно изразените антисептични свойства на водата. Получаващата се при окислението им елементарна сяра с колоидни и нано размери на частиците си е със силно изразени антимикотични (противогъбични) свойства. Ниското и специфично солесъдържание на водите, радона и полисулфидни дихидриди им придават специфичните и уникалните балнеолечебни свойства. Тези им уникални свойства са установени още от древни времена и са използвани не само от местното население. Ползването им е ставало чрез правене на „бани” в бани – по-прости или по-модерни, или директно в „окропчета” издълбани в самите извори.
Водите имат дълбок произход – кристално чисти са, бистри, топли и горещи. Те предоставят възможност за инхалационно, питейно и външно балнеолечение, което се съчетава с благоприятните климатични условия. Курортът предоставя възможност не само за комплексно балнеолечение, но и за активен отдих и профилактика. Съвременния живот и условия на работа довеждат до нарушаване на биологичните ритми на човека и повишава риска от възникване на заболявания. Велинград разполага с големи възможности за провеждане на профилактика – както за общото укрепване и закаляване на организма, така и за предотвратяване на обострянето на вече съществуващи заболявания и тяхното лечение. За целта Велинград предлага голямо количество открити и закрити басейни с минерална вода, процедури в балнеолечебниците и лечебните заведения, големи възможности за спорт и туризъм и др.
Не всички източници на минерални води във Велинград могат да бъдат използвани за всекидневна употреба като трапезни води. Без ограничения може да се пие минералната вода от Чепинското находище, тъй като радонът в нея бързо се отделя в атмосферата. Водата от Лъдженското находище също може да се пие, но с определени интервали поради по-високото съдържание на флуор. Водата от находището Каменица не се допуска за пиене като трапезна. Високото флуорно съдържание в нея може да има токсичен ефект.Освен това е неприятна за пиене поради миризмата на сероводород.
Минералните води във Велинград се използват не само за лечение и профилактика на заболявания и за питейни нужди, а имат приложение като естествен енергиен източник – за отопление на сгради, оранжерии и др., за битови цели – перални, хигиенни бани и др., в селското стопанство – за поливане, за поене на домашните животни, приготвяне на храни и др., за бутилиране и производство на безалкохолни напитки и др.